Greater Memphis Chinese School

Students Achievements

Please congratulate all of these amazing students!

  • 2018 TSA (Technology Student Association) Regional Competion:

    Amy Zhou and teamate Cailee Bush won First Place for Structural Design and Engineering.

  • 2018 Mathcounts Chapter Round:

    Top 10 advanced to Countdown Round: Ray Wu, Ethan Yang, Dannie Dong, Bryan Ding

    Advanced to State Round: Ray Wu, Ethan Yang

  • Southeast Writing Region-at-Large Scholastic Award 2018:

    Elaine Fu: 2 Gold Keys, 3 Silver Keys
    Amy Zhou: 1 Silver Key

  • Mid-South Scholastic Art Award 2018:

    Sarah Ding: 2 Gold Keys, 2 HM
    Jie Wang: 2 Gold Keys(American Vision Award), 2 Silver Keys, 5 HM
    Ava Wang: 1 HM
    Diran Tian: 1 HM
    Stephanie Wang: 2 Gold Keys, 1 Silver Key
    Amy Xue: 2 HM
    Alice Yuan: 2 Silver Keys, 1 HM
    Angela Yuan: 1 Gold Key, 1 Silver Key
    Marissa Liu: 1 Silver Key

  • All-WEST Junior Band 2018:

    Oboe-Blue Band

    2 Amanda Zhou White Station Middle School-08

    Oboe-Alternate

    1 Jerry Xiao Schilling Farms Middle School-06

    Flute - Blue Band
    1 Sophia Cheng Houston Middle School-08
    4 Ray Wu White Station Middle School-07
    5 Marissa Liu Schilling Farms Middle School-07
    7 Emily Gao Schilling Farms Middle School-07
    8 Hongming Chen Schilling Farms Middle School-07

    Flute - Red Band
    5 Yuka Yang Houston Middle School-07

    Clarinet - Blue Band
    17 Jeffrey Liu Schilling Farms Middle School-07
    22 Henry Yu Memphis University School-07
    23 Emily Zhang Schilling Farms Middle School-05

  • 2018 All West Middle School String Orchestra (6-8)

    Violin
    17. Sarah Wang Lakeland Middle Prep-06
    31. Angelina Ju Houston Middle School -07

    Viola
    7. Evan Wu Houston Middle School -06

    Cello Alternate
    2. Lauren Yang Schilling Farms Middle School-06

  • 2018 AMC 8

    Ray Wu: Distinguish Honor Roll
    Marissa Liu: Honor Roll
    Hongming Chen: Honor Roll
    Ethan Yang: Honor Roll
    Bryan Ding: Honor Roll
    Dannie Dong: Honor Roll
    Jerry Xiao: Achievable Honor Roll

  • Students artwork, listed below, has been accepted for the West TN Regional Student Art Competition and Exhibition

  • Jerry Xiao – selfportrait

    Meg He – Portrait of Morgan BEST OF Middle School

    Lauren Yang – the new Mixed Media

    Amanda Zhou – Drifting Away

    Sophia Cheng – selfportrait Black and Blue 1ST Place 8th Grade

    Angela Xu – Metamorphosis

    Sarah Ding – Random Thoughts

    Amy Zhou – Jeanna’s Tree BEST OF SHOW 11th Grade

    Amy Xue – leaf box (need title) HM 11th Grade

    Stephanie Wang – umbrella scratchbrd (need title) 2nd Place 11th Grade

    Lilly He – Bayne of My Existence

    Sarah Liu – Ruffled Chasm HM 12th Grade

  • Marrisa Liu: Tennessee Beta Convention Math Competition Champion

  • Marrisa Liu: Winner of the MTNA(Music Teachers National Association) Piano Competition-junior Performance(11-14)

  • Perennial Math Competition 2017

    • Individual Winners:
      4th Grade: Albert Ding, 3rd place
      5th Grade: Alan Cheng, Ginny Feng, Owen Feng, tied 3rd Place
      6th Grade: Bryan Ding, 1st place, Jerry Xiao, 2nd Place
      7th Grade: Ray Wu, 1st Place; Jeffery Liu 3rd Place

    • Team Winners:
      3rd Grade: 3rd, Rosalyn Bao
      5th Grade: 1st,Alan Cheng; 2nd Ginny Feng, Owen Feng, Luke Akers
      6th Grade: 2nd,Bryan Ding, Max Ding, James Jin, Annie Wu, Helen Liu
      7th Grade: 1st, Ray Wu, Jeffery Liu, Jerry Xiao, Oscar Liu

  • 2017 BRACE Award Recipients:

    Elizabeth Liu 3rd. Pl.

    Jerry Xiao 2nd Pl. 6th grade

    Hannah Lam 4th Pl. 6th grade

    Amanda Zhou 2nd Pl. 7th grade

    Alice Yuan HM 8th grade

    Stephanie Wang EXCELLENCE IN PAINTING

  • University Of Memphis Piano Competition for Young Artist (11-17):

    Marissa Liu, 2nd place
    Sean Yang, 3rd place
    Henry Yu, Honorable Mention

  • Chang Yu, 2017 Siemens Semifinalist

  • TMTA Math Contest 2017 State Winners:

  • Geometry: Alex Zhang(1st)

    Algebra II: Sean Yang(10th)

    Precalculus: Kevin Luo(1st), Cindy Tan(3rd), Anming Gu(8th)

    Calculus & Advanced Topics:Chang Yu(7th)

  • 2017 Delta Fair Art Contest:

     Best in Show: Sara Ding

    Stephanie Wang: 1st place(11th Grade)

    Catherine Hu: 2nd Place(10th Grade)

    Diran Tan: 7th place(9th Grade)